Bno co to?

Bieg na orientację (w skrócie BnO) polega na pokonaniu zaznaczonej na mapie trasy w jak najkrótszym czasie. Trasę, którą trzeba pokonać wyznaczają w terenie punkty kontrolne, których lokalizacja oznaczona jest na mapie kółkami. Tym, co stanowi największe wyzwanie jest umiejętność znalezienia wszystkich punktów kontrolnych przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości biegu. Wiąże się to koniecznością szybkiej nawigacji w terenie połączoną z wyborem właściwego wariantu dotarcia do kolejnych punktów kontrolnych, co często decyduje o końcowym wyniku biegu.

W BnO zasadniczo rozróżniamy trzy rodzaje biegów (dystansów). Różnią się one charakterystyką i czasem biegu.
Najkrótszą odmianą jest bieg sprinterski. W biegu tego typu czas zwycięzcy zamyka się w 15 minutach (co daje najczęściej dystans ok. 3km), zaś sam bieg odbywa się najczęściej w zurbanizowanym terenie.
Pośrednią odmianą jest jak sama nazwa wskazuje bieg średniodystansowy. W biegu tego typu czas zwycięzcy powinien wynosić od 25 do 35 minut w zależności od kategorii wiekowej. Biegi średniodystansowe rozgrywane są w lesie i charakteryzują się dużą trudnością „techniczną”. Zasadniczo chodzi oto, aby biegacz nie mógł oderwać oczu od ciągle czytanej mapy 😉 Przez dużą trudność techniczną dystans ma tutaj najczęściej 4-5 km.
Najdłuższą wersją biegu na orientację jest bieg klasyczny, jest to odmiana biegu średniodystansowego, w której do sprawnego czytania mapy w biegu dochodzą dłuższe przebiegi, na których biegacz może wykazać się swoją sprawność fizyczną.
Czas zwycięzcy wynosi tutaj w zależności od kategorii 35 minut (dla najmłodszych i najstarszych biegaczy), aż do 90min dla najsprawniejszych biegaczy – dystanse przez to też są mocno zróżnicowane.

Objaśnienie symboli na mapie do biegu na orientację:

symbole
mapa_przykladowa.jpg
podstawowe_symbole_bno
Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close